Czy warto naprawiać biżuterię?

Czy warto naprawiać zniszczoną biżuterię?

Piękna biżuteria jest uzupełnieniem naszego wizerunku – dodaje urody, przyciąga wzrok oraz podkreśla naszą indywidualność. Każdy właściciel wyrobów jubilerskich, niezależnie od tego czy są one wykonane ze złota czy srebra, chciałby cieszyć się nimi jak najdłużej. Często jednak, nieświadomie wpływamy na to, że wraz z upływem czasu zaczynają tracić blask i konieczna jest ich naprawa.

Jak zatem dbać o nasze drogocenne kosztowności, aby służyły nam jak najdłużej i czy warto naprawiać zniszczoną biżuterię?

Sentyment do biżuterii

Wiele osób zapewne spotkało się z sytuacją, w której ich ulubiona biżuteria została uszkodzona – pęknięty pierścionek lub zerwany łańcuszek to zdarzające się wypadki. Zarówno w tych, jak i wielu innych przypadkach zadajemy sobie pytanie czy warto i czy opłaca nam się udać do zakładu jubilerskiego, który posiada wysoce wykwalifikowanego złotnika.

Okolicznościami, które przemawiają za renowacją danego wyrobu jubilerskiego jest fakt sentymentalnego przywiązania. Biżuterię związaną z kimś dla nas bliskim albo przypominającą nam o ważnym wydarzeniu w życiu chcemy naprawić, bez względu na koszty. Są to przede wszystkim obrączki ślubne i pierścionki zaręczynowe, a także biżuteria przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Naprawa biżuterii – kiedy warto?

Naprawa ulubionej biżuterii możliwa jest w większości przypadków, jednak z ekonomicznego punktu widzenia, nie wszystkie przedmioty warto naprawiać. Może się niekiedy okazać, że koszt takiej usługi znacznie przewyższy jej wartość rynkową. Pragniemy nadmienić że każdy przypadek jest odosobniony, dlatego nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie “kiedy warto naprawiać?”. Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na to pytanie jest udanie się do naszego salonu MARGO przy ulicy Piłsudskiego, w którym ekspert oceni rozmiar szkód i szacowaną wartość naprawy, zanim przystąpi do realizacji zlecenia.

Ile kosztuje naprawa biżuterii?

Cena naprawy biżuterii uzależniona jest od dwóch aspektów. Od stopnia zniszczenia oraz od wartości reperowanego wyrobu jubilerskiego. Należy pamiętać, że za naprawę ulubionej biżuterii ze złota zapłacimy więcej niż tej ze srebra. Wszystko jednak jest uwarunkowane tym, jaki rodzaj prac będzie do wykonania. Najczęstszymi naprawami są proste prace np. lutowanie łańcuszka, prostowanie pierścionka czy wymiana zapięcia. W Margo podejmujemy się również bardziej skomplikowanych napraw, rekonstrukcji czy wykonania od podstaw zniszczonej biżuterii. Zapraszamy na konsultacje do naszego salonu MARGO przy ulicy Piłsudzkiego.

Co w momencie kiedy naprawa jest nieopłacalna?

Często bywa tak, że cena naprawy biżuterii sporo przewyższa jej wartość. Co w takim przypadku zrobić?

Możliwe są 3 rozwiązania:

  1. Jeżeli wartość sentymentalna do biżuterii przewyższa rozsądek – naprawimy
    W naszych salonach MARGO cechujemy się indywidualnym podejściem do potrzeb każdego Klienta jak i jego biżuterii. Jeśli posiadają Państwo uszkodzoną biżuterię, która oprócz wartości materialnej, posiada wartość sentymentalną, nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby po naprawie mogła służyć jeszcze przez wiele lat i cieszyła oko ładnym wyglądem.
  2. Przetworzenie na nowy produkt jubilerski
    Jeżeli bardzo mocnemu zniszczeniu uległa biżuteria złota, najlepszym pomysłem jest wykorzystanie jej do stworzenia nowej czyli przetopienie jej na inny rodzaj biżuterii. Korzyści z tego typu rozwiązania wynikają przede wszystkim z dużo niższej ceny. Koszt wykonania biżuterii z własnego złota jest dużo niższy w porównaniu do zakupu nowego wyrobu jubilerskiego.
  3. Możliwość sprzedaży – skup złota
    Innym sposobem na wykorzystanie zniszczonej biżuterii jest jej sprzedaż. Złota biżuteria, której nie nosisz, nie musi leżeć w pudełku czekając na lepsze czasy. W naszych salonach jubilerskich prowadzony jest skup złota. Im większa waga i lepsza próba, tym większą cenę za swoją biżuterię otrzymasz.

Pamiętajmy zawsze, że ostateczna decyzja należy do właściciela biżuterii. Nie ma jednej uniwersalnej zasady, kiedy warto, a kiedy nie warto regenerować biżuterii, ponieważ każdy w takiej sytuacji kieruje się innymi motywami.

W razie wątpliwości zapraszamy do naszych salonów, w których nasi doświadczeni eksperci służą pomocą w kwestiach naprawy oraz renowacji biżuterii.